31st Of January 2016 AGM Sunday Series
Alycat - Meeting Summary
Registered to Sydney Radio Control Off Road Car Club Inc


Alycat Race Management System 9.5.2.9 1987-2015 Alycat Software www.alycat.com
Sunday, 28 June 2015



Fastest Times of Day

2wd Stock
Name Status Fastest Lap
Robert Uljan 26.818
Josh Mason 31.666
Jimmy Koimanis 33.832
David Robinson 34.934
Nick Janjic 35.492
Mark Mason 35.612
Geza Bausse 35.88
Grant Robinson 35.911
Alex Fry 37.738
Gary Boyce 38.35
Bernie Hennessey 40.157
Ken Anderson 43.32
2wd Modified
Name Status Fastest Lap
Sam Saad 31.257
Christian Homann 31.489
Chris Jordan 33.109
Scott Moyle 33.903
4wd Stock
Name Status Fastest Lap
Jimmy Koimanis 31.424
Robert Uljan 31.757
Dave Robinson 33.478
Geza Bausse 33.947
Oran Jiang 35.736
Steve Carnt 36.245
4wd Modified
Name Status Fastest Lap
Christian Homann 29.559
Lhor(Roy) Chaichanachimplee 29.584
Sam Saad 30.024
Grant Michelmore 30.054
Alex Fry 33.798
Short Course Truck
Name Status Fastest Lap
Dave Robinson 32.925
Roy Chaichanachimplee 33.434
Grant Michelmore 34.425
Bernie Hennessey 34.544
Grant Robinson 35.752
Marc Brunker 36.008
Robert Uljan 36.152
Roman De Simone 36.464
Shane Raffaeta 38.046
2wd Stock (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Josh Mason 11/6m23.302s
Jimmy Koimanis 10/6m1.036s
Robert Uljan 10/6m16.635s
Grant Robinson 10/6m17.217s
Mark Mason 10/6m23.368s
David Robinson 10/6m23.656s
Geza Bausse 10/6m24.956s
Nick Janjic 9/6m2.140s
Alex Fry 9/6m17.053s
Gary Boyce 9/6m26.237s
Bernie Hennessey 9/6m37.418s
Ken Anderson 8/6m12.857s
2wd Modified (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Christian Homann 11/6m0.932s
Sam Saad 11/6m6.333s
Chris Jordan 10/6m6.955s
Scott Moyle 2/1m51.575s
4wd Stock (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Jimmy Koimanis 11/6m7.338s
Robert Uljan 11/6m8.292s
Geza Bausse 11/6m22.424s
Dave Robinson 11/6m31.969s
Steve Carnt 10/6m30.800s
Oran Jiang 10/6m41.538s
4wd Modified (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Christian Homann 12/6m11.209s
Grant Michelmore 12/6m18.402s
Sam Saad 12/6m21.312s
Alex Fry 9/6m21.004s
Lhor(Roy) Chaichanachimplee 8/4m34.415s
Short Course Truck (6 min's)
Name Status Best Lap/Times
Grant Michelmore 11/6m35.061s
Roy Chaichanachimplee 10/6m4.352s
Bernie Hennessey 10/6m9.973s
Grant Robinson 10/6m15.877s
Dave Robinson 10/6m25.184s
Marc Brunker 10/6m31.921s
Robert Uljan 10/6m33.730s
Roman De Simone 10/6m35.898s
Shane Raffaeta 9/6m22.278s

Results of All Rounds
2wd Stock
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Josh Mason (Q2) 10/6m7.355s 10/6m4.902s 11/6m23.302s(1) 10/6m5.037s(1) 10/6m13.995s(2) 4
2nd David Robinson (Q12) DNS DNS 10/6m23.656s(4) 10/6m27.819s(3) 10/6m28.076s(3) 10
3rd Geza Bausse (Q7) 9/6m24.167s 9/6m4.437s 10/6m32.199s(5) 10/6m24.956s(2) 10/6m29.453s(4) 11
4th Mark Mason (Q5) 9/6m27.354s 10/6m24.447s 10/6m23.368s(3) 9/6m1.891s(4) 9/6m14.405s(7) 14
5th Jimmy Koimanis (TQ) 10/6m21.752s 10/6m1.276s 5/3m22.155s(11) 9/6m6.068s(5) 10/6m1.036s(1) 17
6th Nick Janjic (Q6) 9/6m2.140s 9/6m15.834s 9/6m21.955s(6) 9/6m31.197s(7) 9/6m6.538s(6) 19
7th Robert Uljan (Q3) 10/6m26.250s 10/6m16.635s 8/5m11.238s(7) 2/4m11.113s(11) 9/6m6.165s(5) 23
8th Grant Robinson (Q4) 9/6m4.871s 10/6m23.911s 10/6m17.217s(2) 0/0m0.000s(12) 2/1m19.694s(11) 25
9th Alex Fry (Q8) 9/6m24.482s 8/6m3.549s 2/1m16.148s(12) 9/6m17.053s(6) 9/6m17.820s(8) 26
10th Bernie Hennessey (Q11) 0/0m0.000s 7/6m7.971s 8/6m15.776s(8) 9/6m37.418s(8) 0/0m0.000s(12) 28
11th Ken Anderson (Q10) 8/6m32.014s 8/6m15.215s 8/6m41.939s(9) 8/6m27.472s(9) 8/6m12.857s(10) 28
12th Gary Boyce (Q9) 8/6m30.471s 8/6m5.079s 6/5m10.259s(10) 7/6m12.212s(10) 9/6m26.237s(9) 29
*result dropped
2wd Modified
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Christian Homann (TQ) 10/6m1.821s 11/6m18.093s 11/6m10.259s(1) 11/6m32.125s(2) 11/6m0.932s(1) 4
2nd Sam Saad (Q2) 0/0m0.000s 11/6m30.152s 11/6m19.698s(2) 11/6m27.140s(1) 11/6m6.333s(2) 5
3rd Chris Jordan (Q3) 10/6m6.955s 10/6m31.165s 5/3m1.227s(3) 0/0m0.000s(4) 0/0m0.000s(4) 11
4th Scott Moyle (Q4) DNS DNS DNS 2/1m51.575s(3) 0/0m0.000s(4) 11
*result dropped
4wd Stock
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Robert Uljan (Q3) DNS 11/6m33.521s 11/6m8.292s(2) 11/6m8.588s(1) 11/6m18.164s(2) 5
2nd Jimmy Koimanis (TQ) 11/6m18.429s 11/6m17.661s 11/6m7.338s(1) 10/6m32.694s(4) 11/6m16.013s(1) 6
3rd Geza Bausse (Q4) 10/6m27.835s 10/6m10.762s 11/6m22.424s(3) 10/6m15.958s(2) 10/6m11.133s(3) 8
4th Oran Jiang (Q6) DNS 6/6m11.643s 7/5m15.002s(4) 9/6m7.676s(5) 10/6m41.538s(4) 13
5th Steve Carnt (Q5) 0/0m0.000s 9/6m14.559s 3/2m8.726s(5) 10/6m30.800s(3) 0/0m0.000s(6) 14
6th Dave Robinson (Q2) 11/6m31.969s 2/1m7.990s 0/0m0.000s(6) 0/0m0.000s(6) 0/0m0.000s(6) 18
*result dropped
4wd Modified
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Christian Homann (TQ) 4/2m8.482s 12/6m20.974s 12/6m30.940s(1) 12/6m11.209s(1) 12/6m12.307s(1) 3
2nd Grant Michelmore (Q2) 12/6m29.894s 11/6m7.534s 11/6m5.043s(2) 11/6m9.553s(2) 12/6m18.402s(2) 6
3rd Sam Saad (Q3) 0/0m0.000s 10/5m32.385s 11/6m22.871s(3) 11/6m10.348s(3) 12/6m21.312s(3) 9
4th Alex Fry (Q5) 3/1m56.011s 2/1m16.695s 9/6m21.004s(4) 8/6m13.788s(4) 2/1m11.697s(5) 13
5th Lhor(Roy) Chaichanachimplee (Q4) 6/3m36.546s 0/0m0.000s 2/1m0.298s(5) 7/3m47.073s(5) 8/4m34.415s(4) 14
*result dropped
Short Course Truck
Pos Name Qual Rnd 1 Rnd 2 Final Leg 1 Final Leg 2 Final Leg 3 Combined
1st Grant Michelmore (Q3) 10/6m29.990s 10/6m10.250s 11/6m35.061s(1) 10/6m13.587s(1) 10/6m4.524s(1) 3
2nd Bernie Hennessey (Q2) 10/6m34.090s 10/6m10.056s 10/6m9.973s(2) 10/6m25.633s(4) 10/6m27.028s(3) 9
3rd Grant Robinson (Q5) 10/6m34.935s 10/6m38.763s 10/6m18.711s(4) 10/6m23.597s(3) 10/6m15.877s(2) 9
4th Roy Chaichanachimplee (TQ) 10/6m4.352s 10/6m17.588s 10/6m11.365s(3) 10/6m14.934s(2) 4/2m46.143s(7) 12
5th Marc Brunker (Q8) 8/6m26.818s 9/6m17.835s 9/6m40.930s(7) 9/6m19.121s(5) 10/6m31.921s(4) 16
6th Shane Raffaeta (Q9) 8/6m1.773s 8/6m22.814s 9/6m22.278s(6) 8/6m41.638s(6) 9/6m38.721s(6) 18
7th Roman De Simone (Q7) 0/0m0.000s 9/6m8.599s 7/6m3.705s(8) 5/4m11.559s(7) 10/6m35.898s(5) 20
8th Dave Robinson (Q6) 9/6m11.770s 10/6m40.586s 10/6m25.184s(5) 0/0m0.000s(9) 0/0m0.000s(9) 23
9th Robert Uljan (Q4) 10/6m33.730s 8/6m0.596s 0/0m0.000s(9) 0/0m0.000s(9) 0/0m0.000s(9) 27
*result dropped